Blog / Prawo

Motocyklem 125 w Europę – gdzie wolno a gdzie nie?

Motocyklem 125 w Europę – gdzie wolno a gdzie nie?

Czy posiadając polskie prawo jazdy Kat B. Możemy poruszać się po krajach europejskich, motocyklem o pojemności 125? I tak, i nie. Istnieją różne regulacje prawne w różnych krajach.

Posiadając polskie prawo jazdy kategorii B od 3 lat, można bez stresu poruszać się, właściwie, tylko po polskich drogach. Niestety większość przyległych do Polski krajów, albo ma mocne ograniczenia, albo w ogóle nie zezwala na prowadzenie lekkiego motocykla. De facto, można zapomnieć o swobodnym podróżowaniu na „naszym prawku” po Europie.

Załączona mapa poza kolorem szarym, który oznacza brak danych, zawiera 3 kolory, oto oznaczenia:

  • Czerwony oznacza kraje w których regulacje prawne wymagają posiadania narodowego prawa jazdy (Belgia), lub całkowicie zabraniają (np Niemcy). Inne kraje, takie jak Wielka Brytania, Francja wymaga dodatkowych kilkugodzinnych szkoleń, zatem także otrzymały kolor czerwony.
  • Kolorem żółtym, oznaczone są kraje, w których można poruszać się motocyklem o pojemności 125 na naszym prawku, ale tylko na tych, które posiadają automatyczną skrzynię biegów – czyli skutery.
  • Kolor zielony oznacza te kraje, w których podczas kontroli policji, nie powinniśmy mieć żadnych problemów. Niestety jednak te kraje są mocno oddalone od Polski co właściwie przekreśla marzenia o dalekich wyprawach. Nikt normalny nie będzie na lawecie przewoził swojego motocykla do Włoch, aby tam nim pośmigać.

Inaczej rzecz się ma gdy jedziemy na wakacje, np do Chorwacji. Jest wiele miejsc gdzie można wynająć skuterek o pojemności 125, by pośmigać po stromych górach, polecam górę Sv. Jure.

Udostępnij ten post

Założyciel strony motocykle125.pl. Z wykształcenia technik mechanik pojazdów samochodowych. Z pasji programista prowadzący własną działalność.

REKLAMA

39 komentarzy

  1. I jak tu się wybrać 125tka na kat B na wakacje marzen do Wloch ,Hiszpanii czy Chorwacjii,jak po drodze na przeszkodzie stoja Austria,Wegry i Francja.

    Odpowiedz
    • Z lawetą 😉

      Odpowiedz
      • Zrobić prawo jazdy kat.A i smigasz 125 cm po całym świecie. W czym problem?

        Odpowiedz
        • Wystarczy skuter 125cc, zwłaszcza, że posiada lepszą przestrzeń bagażową od motocykla.

          Odpowiedz
        • Zrobisz A i przestaniesz śmigać 125

          Odpowiedz
    • To proste… pociąg z PL ale taki który zabiera motory np…

      Odpowiedz
    • Paliwo winiety i jakies jedzenie do Wloch na trase ok 500zl kupic bilet tanich lini 50zl i za reszte wypozyczyc na na godziny za 450zl w wiekszym miescie zwiedzisz 'wszystko’

      Odpowiedz
      • Paliwo winiety i jakies jedzenie do Wloch na trase ok 500zl kupic bilet tanich lini 50zl i za reszte wypozyczyc na na godziny za 450zl w wiekszym miescie zwiedzisz 'wszystko’ 450zl to ok 21h jazdy jak jedziesz na 7dni to masz 3h dziennie wystarczajaco 50km zasieg 1h 1h zwiedzania powrot 50km 1h, tylko nie wszedzie dostepne eaczej duze miasta turystyczne

        Odpowiedz
  2. na szczęście 50-tką można wszędzie 🙂 tylko kto się na to porwie 🙂 brakłoby urlopu żeby zajechać do Hiszpanii i z powrotem 🙂

    Odpowiedz
  3. A jak jest na Litwie? Łotwa i Estonia też jest warta obejrzenia. A jak jest w Rosji? Ktoś wie?

    Odpowiedz
    • Na Litwie nie mozna z B kateoria posmigac na 125cc. Pewne na 100% 🙁

      Odpowiedz
  4. wielka szkoda – chociaż Węgry mogłyby być „bramą” a tak pozostaje jeździć tylko w PL…
    ps: a może coś się zmieniło przez ostanie pół roku?

    Odpowiedz
  5. Na lawecie nie, ale można wypożyczyć taki motorek będąc na wakacjach w Hiszpanii 🙂

    Odpowiedz
  6. Mała aktualizacja by sie przydała bo już u węgrów można jeździć do 125 na B. Sprawdzone.

    Odpowiedz
  7. Kuba Napewno ?

    Odpowiedz
  8. Dania możecie zaznaczyć na CZERWONO

    Odpowiedz
  9. A co z Sardynią czy Sycylią . W koncu to włoskie wyspy.Na Sycylie mozna dojechac skuterem . Pozostaje tylko wybrzeze Słowenii ok 40-50km.

    Odpowiedz
    • 40-50 kilosów mógłbyś przepchać swojego motonga przez Słowenię;)). Jeden dzień i po kłopocie. A we Włoszech dosiadasz i rura.

      Odpowiedz
  10. Info na temat Węgier i Chorwacji pewne???

    Odpowiedz
    • W Chorwacji niby musisz przejść dodatkowe szkolenia, ale w miejscowościach turystycznych nie ma problemu aby wypożyczyć skuter 125 na prawko B. Policja też przymyka na to oko. Turystów się tam trochę traktuje ulgowo. A co gdy masz swój pojazd? Nie wiem.

      Odpowiedz
    • Wróciłem tydzień temu z Chorwacji, chciałem wynająć skuter tak spontanicznie, ale wymagali ode mnie kat.A na 125ccm.

      Odpowiedz
      • Chorwację, podobnie jak Węgry, trzeba zaznaczyć na mapie na czerwono. Nie ma przepisu w prawie chorwackim, który pozwalałby śmigać posiadaczom kat. B na motocyklach 125 cm3, czy choćby zdobyć takie uprawnienie po jakimś szkoleniu. Chorwacja w niczym nie różni się zatem od Danii i innych. Jeśli ktoś wypożycza i jeździ, to na własną odpowiedzialność. W razie wypadku będzie miał problem za jazdę bez uprawnień.
        Dla jasności – mapa powinna mieć jeszcze jeden kolor dla tych państw, które pozwalają poruszać się na kat. B 125-tką po spełnieniu określonych warunków (np. szkolenia itp.). Do tej kategorii państw zaliczyć by trzeba było: Austrię, Francję, Luksemburg i Węgry.
        Wielka Brytania i Irlandia to inna bajka, bo tam można po krótkim kursie dostać tymczasowe prawko i do dwóch lat jeździć w ramach samodzielnej nauki jazdy.

        Odpowiedz
        • Dokładnie.. mnie się akurat na spontanie udało wynająć skuter 125 ccm na kat. B. (09.2020) Jednak przy okazji kontroli w Makarskiej otrzymałem (z uśmiechem) mandacik 3000 HRK… Nie pomogło żadne wyjaśnienia (że jestem posiadaczem Yamahy X-Max 125 i w Polsce nie stanowię jakoś zagrożenia dla innych uczestników ruchu…). Ten artykuł wprowadza w błąd, a autor nie odpowiada za konsekwencje, niestety 😉

          Odpowiedz
  11. A co z Irlandią? (nie północną)

    Odpowiedz
  12. Kurde liczyłem że ze Świnoujścia śmignę sobie do dojczlandów i tam po ich drogach poszalej 125 :/

    Odpowiedz
  13. 3 lata od publikacji artykułu minęło, a mapa wciąż bez poprawek i może wprowadzać w błąd. Ani na Węgrzech, ani w Chorwacji nie pośmigamy 125-tką w automacie na prawku kat. B. Co do Portugalii – owszem, nawet z manualną skrzynią, ale trzeba mieć ukończone 25 lat albo posiadać dodatkowo kat. AM.

    Odpowiedz
  14. Witam,
    Można prosić o aktualizacje mapy. Może jest już szansa na poruszanie się po Europie na 125 z prawem jazdy B bo jak na razie to z Polski nigdzie się nie wyjedzie bez dodatkowych uprawnień.
    Z góry dziękuję

    Odpowiedz
    • Prosić możesz ale i tak nikt nic nie zmieni bo ta mapa jest aktualna.
      Paaa!

      Odpowiedz
  15. W Chorwacji wynająłem skuter 125 ccm na kat. B. (09.2020). Jednak przy okazji kontroli w Makarskiej otrzymałem (z uśmiechem) mandacik 3000 HRK… Nie pomogło żadne wyjaśnienia (że jestem posiadaczem Yamahy X-Max 125 i w Polsce nie stanowię jakoś zagrożenia dla innych uczestników ruchu…). Ten artykuł wprowadza w błąd, a autor nie odpowiada za konsekwencje, niestety 😉

    Odpowiedz
  16. Dziękuję za wiadomość. Nie edytowałem mapy i artykułu, ponieważ dotarłem do dokumentu, który zakłada że kraje członkowskie powinny respektować nasze prawa jazdy oraz uprawnienia które się z tym wiążą. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32016D1945

    Pewnie w Twoim przypadku jest już po zawodach, ale teoretycznie można by odmówić przyjęcia mandatu.
    Jeżeli moja strona wprowadziła cie w błąd, to bardzo przepraszam.

    Odpowiedz
    • Źle interpretujesz artykuł, kraje członkowskie mają respektować uprawnienia czyli możliwość jazdy samochodem.. jazda motocyklem 125 jest wprowadzona przez kodeks drogowy warunkowo na terytorium RP i tylko tam. UE to nie jedno państwo (na szczęście) i regulacje miejscowe nie obowiązują i nie obligują innych państw. Gdyby w Polsce automatycznie nadawano posiadaczowi kat B kategorię A1 to było by to respektowane w całej UE.

      Odpowiedz
      • Clint jesteś bardzo kulturalnym człowiekiem i cierpliwym w tłumaczeniach.
        Jak ja przeczytałem post Dawida to nasuwało mi się słowa na literę d oraz na literę i.
        Musiałem zrezygnować z komentowania. Aż nie mogłem uwierzyć że ten komentarz został napisany 2020 roku.
        Bo jeśli było by to 5 lat temu to jeszcze w jakiś sposób można by tłumaczyć aż taką niewiedzę w temacie motocykli 125.

        Odpowiedz
  17. ,, UE to nie jedno państwo (na szczęście)”. No raczej szkoda, fajnie byłoby mieć np. kwotę wolną od podatku w wysokości np. 80 tys.złotych.

    Odpowiedz
    • To proste. ” Stara UE ” musi mieć chłonny rynek zbytu i tanią siłę roboczą. Możemy nas porównać do byłych koloni.
      Niby jedno królestwo i te same obowiązki. Ale przywileje już nie.
      Więc nigdy nie będzie np. równej płacy minimalnej. Lub kwoty wolnej od podatku. Naszej koloni na to nie stać.

      Odpowiedz
    • Gdyby UE było jednym państwem, to znając „jakość” i tendencje jej regulacji prawnych, kwota wolna od podatku była by na poziomie 10 ojro.. Tak z ciekawości (zawodowo pracuję w finansach) gdzież to jest w UE (bezwarunkowa czyli dla każdego i nie obciążona dodatkowymi regulacjami oraz tzw. „ukrytymi opłatami”) kwota wolna od podatku na poziomie 80 tys zł rocznie niezależnie od dochodu?

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany

Możesz używać tagów HTML i następujących atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>